İşitme Cihazı Alırken Nelere Dikkat Edilmeli

Kapsamlı bir işitme testi ( safses odyometri ,konuşma odyometrisi [konuşmayı alma eşiği – en rahat dinleme seviyesi – konuşmayı ayırt etme skoru( % ile ) – rahatsız olma eşiği ) önemli bir adımdır.

1 . İşitme Testi
İhtiyacınız olan ilk şey, nitelikli bir işitme sağlığı uzmanından kapsamlı bir işitme testi ve değerlendirmedir. İşitme testleri kolay ve ağrısızdır. Bu testleri odyometri yada odyoloji kliniği olan bir hastanede yaptırmanız mümkündür . Değerlendirme sonucunda işitme cihazı kullanmanız uzman KBB hekimi tarafından önerilirse o durumda SGK (Sosyal Güvenlik Kurumu ) nun SGK ‘lılar için yaş gruplarına göre, ödemiş olduğu katkıdan faydalanmak için rapor almalısınız bu rapor devlete bağlı Devlet hastaneleri , Eğitim Araştırma hastaneleri ve Üniversite hastaneleri tarafından verilebiliyor.

İşitme cihazı almak için gerekli evraklar;

Rapor( Devlete bağlı hastane tarafından düzenlenmiş e-rapor

işitme testi (işitme ve konuşma testleri yapılmış olmalı)

Hangi kulağa yada gerekli ise her iki kulağa ne tip cihaz [çocuk yada yetişkin ] uygulanması gerektiğini belirten onaylı reçete (e -reçete eğer sistem çalışmıyorsa sistemin çalışmadığı için verilmiş olduğu belirtilmiş ) elden kağıt reçete .

2. İşitme ihtiyaçlarınız için öncelik listesi
İşitme cihazı uzmanınız, ilk ziyaretinizde hastanede yapılmış olan işitme testinize göre işitme durumunuzu değerlendirmek için farklı testler de yapacaktır. Yaşam tarzınız ve genellikle bulunduğunuz ortamlar hakkında da bir konuşma yapacaksınız.

Favori TV programlarınızı dinlemek sizin için büyük bir öncelik mi? yoksa daha çok iş arkadaşlarınızı daha iyi anlayamamaya mı öncelik verirdiniz?

Belki yürüyüş yaparken işitme cihazlarınız aracılığıyla kablosuz olarak müzik dinlemek veya evde eşiniz ve diğer aile fertleriyle bire bir daha kolay iletişim kurma onları anlayabilmek daha öncelikli

Öncelikleriniz ne olursa olsun, bunları işitme cihazı uzmanı olan işitme cihazı satıcısına net bir şekilde iletin, böylece sizin için hangi ürünlerin doğru olduğunu daha kolay belirleyebilirler.

3. Mali plan
Ne yazık ki, işitme cihazlarının tamamı SGK’nın yaptığı ödeme ile karşılanmamaktadır. Pek çok kişi veya dernek bunu değiştirmek için çalışırken, işitme cihazları büyük kısmı cepten yapılan bir harcamadır. SGK lı olmayan ve işitme cihazı alamayacak durumda ki kişiler için Sosyal Yardımlaşma Vakıflarına başvurulabilir (vakıflar muhtarlıklar vasıtasıyla inceleme yaptıktan sonra ihtiyacı olan kişiye ) yardımda bulunabilirler .

İşitme merkezlerinde size uygun olabilecek işitme cihazları konusunda araştırmanızı yapmalısınız. Bu sayede işitme cihazlarınız için ödemeniz gereken miktarı ödeyebilmek ve bütçenizi aşmamak için bir plan yapabilirsiniz. İşitme cihazı uzmanınız, işitme duyunuz ve bütçeniz için size uygun olan birkaç seçenek sunmalıdır.

4. Tıbbi onay
İşitme testiniz, işitme kaybınıza sebep olabilecek başka bir tıbbi sorununuz olabileceğini gösteriyorsa, işitme cihazları merkezlerine başvurmadan önce kapsamlı bir değerlendirme için mutlaka konunun uzmanı bir doktora danışın.

5. Gerçekçi beklentiler
Pek çok işitme sağlığı uzmanı, işitme cihazı hastalarının başarısındaki en önemli faktörlerden birinin, günümüzün işitme cihazlarının teknolojik yetenekleri açısından harika olmasına rağmen, yine de doğal işitmeyi sağlamakta zorlandığını ve anlama konusunun halen sorun olduğunu düşünüyor. Aşırı gürültülü ortamlarda, normal işiten insanlar bile her kelimeyi net olarak duymakta güçlük çekerler ve ayrıca en iyi işitme cihazlarıyla bile bazı zorluklarla karşılaşabilirsiniz.

Ayrıca işitme cihazlarına alışmak zaman alır. İlk başta işitme cihazlarınıza hemen adapte olamayabilirsiniz, ancak sonunda onların sizin ve sevdikleriniz için çok değerli olan yaşam kalitenizi arttırdığını göreceksiniz.

İşitme kaybınız veya sizin için hangi işitme cihazlarının doğru olduğu hakkında önceden düşündüyseniz, bu fikirlerin değişmesi gerekebileceğine hazırlıklı olun. İşitme cihazları, son yıllarda teknolojik olarak uzun bir yol kat etti ve şu anda mevcut olan çok çeşitli özellikleri ve çekici stilleri gördüğünüzde şaşırabilirsiniz.

Ancak işitme kaybınızın derecesi veya tipi nedeniyle , sadece belirli cihazlar sizin için uygun olabilir.

İşitme cihazı uzmanınızın tavsiyelerine güvenin. En küçük veya en ucuz seçenek beklentisinde olmayın.

7. Daha iyi duyma motivasyonu
İşitme cihazı uzmanınız, sizin yeni işitme cihazlarınıza uyum sağlamanızı, işitme ve anlama konusunda başarılı olmanızı sağlamak için büyük çaba sarf edecektir, ancak süreç içinde siz de biraz çaba gösterirseniz daha iyi sonuçlar alırsınız.

İşitme cihazı uzmanınızla iletişimde olmak, deneyimleriniz hakkında değerli geri bildirimler sağlamak ve takip randevularınıza gitmek, işitme cihazı uzmanınızın işitme cihazlarınızda doğru türden ayarlamalar yapmasına yardımcı olacak, böylece en fazla faydayı elde edeceksiniz.

8. Olumlu tutum
Hayattaki çoğu şeyde olduğu gibi, pozitif kalırsanız işitme cihazlarınız dan ve işitme cihazı uzmanınız dan en iyi şekilde yararlanacaksınız. İyi bir tutum ve hoş görüye sahip olmak, işitme kaybınızın getirdiği zorlukların çoğunu aşmanıza yardımcı olabilir.

9. Destek sistemi
Birçok yeni işitme cihazı kullanıcısı, uzun süredir devam eden işitme kaybı nedeniyle kendisiyle iletişimde zorluklar yaşayan bir aile üyesi veya sevdiği biri tarafından işitme cihazı kullanmaya teşvik edilir.

Sürece başlamadan önce kararınızı aileniz, arkadaşlarınız ve hatta iş arkadaşlarınızla konuşun. Onlarla birlikte işitme cihazı sürecini geçirmek ve daha iyi işitmeye ulaşma yolculuğunuz sırasında onların desteklerini istemek sizi daha da başarılı kılacaktır.

10. Son olarak, doğru işitme cihazı uzmanı
İşitme cihazı satın almak, tipik bir tüketici ürünü satın almaya benzemez. Bunlar eğitim bilgi ve deneyime sahip profesyonel uzmanlığı gerektiren son derece gelişmiş ,kişiye özel ayarlama(fitting) gerektiren tıbbi cihazlardır.

İşitme cihazı uzmanınızla iyi bir uyum çok önemlidir, bu nedenle işitme cihazı uzmanınızla rahat rahat ve iyi bir iletişim kurduğunuz dan emin olun. Takip randevularınızı kolayca yapabilmeniz için kolayca ulaşabileceğiniz , hizmet alabileceğiniz, randevu sistemiyle periyodik kontrollerinizi sağlayan bir işitme merkezini tercih edin.