Şarj Edilebilir İşitme Cihazları

Teknoloji geliştikçe, işitme cihazları daha verimli ve kullanımı kolay hale geliyor. Bugünün işitme cihazları ile ebeveynlerinizin veya büyükanne ve büyükbabanızın kullandığı işitme cihazları arasında büyük bir uçurum var. Bluetooth teknolojisinin yanı sıra en heyecan verici gelişmelerden biri de şarj edilebilir işitme cihazları teknolojisidir.
Tek kullanımlık pillerin sonu mu  geliyor?
Uzun bir süredir, işitme cihazları yalnızca tek kullanımlık çinko-hava piller ile çalışıyordu  . Hatta daha  önceleri  daha büyük klasik kulak arkası cihazlarda  oldukça büyük akü (şarj edilen ) denilen enerji kaynakları kullanılıyordu ancak doldurulmuş  3 adet akü ancak bir gün yetiyor  üçü birden yeniden doldurulması gerekiyordu bu da oldukça zahmetli bir işti. (günde 3 defa akü değişimi yapmak zorundaydınız.)

Çinko hava pillerinin , değiştirilmesi kolay ve yaygın olarak bulunabiliyor olması  bugüne kadar daha çok tercih edilmesinin sebebidir . Ancak şarj edilebilir teknolojinin akıllı telefon, e-kitap ve tablet gibi diğer tüketici cihazlarında ilerleme kaydetmesi ile insanlar işitme cihazlarıyla aynı kolaylığı talep etmeye başladı.

Şarj edilebilir işitme cihazları
Daha sonra, birçok işitme cihazı üretici firması en son iyileştirilen şarj edilebilir işitme cihazı teknolojisini kullanan modelleri biribiri ardından piyasaya sunmuşlardır.  Ancak lityum iyon teknolojisi adı verilen en son gelişme, belki de şimdiye kadarki en iyisi. Bu ezber bozan teknoloji, tek şarjla tam günlük güce ulaşan ilk teknoloji. Lityum iyon şarj edilebilir işitme cihazı teknolojisinden yararlanmak için birçok neden vardır.

 

Neden şarj edilebilir işitme cihazları kullanmalı?
1. Daha kullanışlı
Şarj edilebilir işitme cihazlarını şarj etmek için gece boyunca şarj yuvasına yerleştirmeniz yeterlidir ve işitme cihazlarınız  sabah kullanıma hazır hale gelir.
Pil satın almayı veya yanınızda taşımayı hatırlamak zorunda değilsiniz ve piliniz en uygunsuz zamanlarda sizi yarı yolda bırakmaz.
2. Çevre
Şarj edilebilir işitme cihazı pilleri de çevrenin korunmasına katkıda bulunur. Pillerin geri dönüştürülmesi oldukça zordur ve insanlar genellikle dikkatli bir şekilde pil geri dönüşüm kutularına atmazlar. Bu kutulardan işitme cihazı ve pilleri satan merkezlerde belediyeler tarafından verilen kutular vardır kutu dolduğunda belediye görevlileri bu kutuları gelip alır geri dönüşüme kazandırırlar.

Şarj edilebilir piller de elbette dikkatli bir şekilde atılmalıdır, ancak bu ortalama işitme cihazı pilinden çok daha az atık maddeye sebep olur!

Ayrıca, pil üretim süreci nedeniyle çoğu işitme cihazı pilinde aşındırıcı malzemeler ve ağır metaller bulunur. Piller uygun şekilde atılmazsa pilin kasası(dış kabuğu) parçalanabilir ve bu zararlı maddelerin çevreye sızmasına neden olabilir. Bu, toprak ve suyumuzun kirlenmesine yol açabilir ve insanları olduğu kadar hayvanları da olumsuz etkileyebilir.

Her birimiz hayvanlar için bir fark yaratabiliriz !

3. Daha az el becerisi olan yada ellerinde rahatsızlığı olan kullanıcılar ve yaşlı bireyler daha kolay kullanır
Şarj edilebilir işitme cihazı pilleriyle birkaç günde bir küçük pillerle uğraşmak zorunda değilsiniz. Bir kişinin görme veya el becerisi sorunları varsa, konvansiyonel tek kullanımlık küçük boyutlu işitme cihazı pillerinin  değiştirilmesi zor olabilir.
4. Özelliklerden ödün vermenize gerek yok

Kablosuz ve dijital işlevleri olmadığı için pillerin eski işitme cihazı modelleriyle sık sık değiştirilmesi gerekmiyordu. Ancak geleneksel çinko-hava piller, günümüzün daha ileri teknolojisi nedeniyle, daha yeni işitme cihazı modellerinde olduğu kadar uzun süre dayanmaz. Pilleri ayda bir yerine haftada birkaç kez değiştirmeniz gerekebilir.
Ancak lityum iyon şarj edilebilir işitme cihazı pilleri, tüm bir  gün için yeterli şarjı korurken, günümüzün dijital teknolojisinin tüm güç ihtiyaçlarını karşılayabilir.
En yeni lityum iyon şarj edilebilir işitme cihazları Phonak Marvel,Phonak Paradise
Dünyanın en büyük işitme cihazı tedarikçisi Phonak, olağanüstü ses anlayışının avantajlarını azaltılmış gürültü dinleme eforu ve sesi iPhone aracılığıyla her iki kulağa sorunsuz aktarabilme kapasitesi ile birleştiren çığır açan bir dinleme cihazı ailesi olan Marvel’i ve Paradise ‘ı sunmaktan gurur duyuyor. Ayrıca Android akıllı telefon ve diğer birçok Bluetooth cihazı ile de bağlanırken hatta paradise aynı anda iki telefonla da bağlanabilir.
Bu modeller, Phonak akıllı telefon uygulamam aracılığıyla gerçek zamanlı olarak uzaktan destekten yararlanan ilk modellerden biridir . Ayrıca, telefon görüşmelerini gerçek zamanlı olarak yazıya dönüştürme özelliğine sahiptir, bu da yapacağınız herhangi bir telefon görüşmesini takip etmenizi çok daha kolay hale getirir.
Marvel ve paradise ile  tek bir şarjla tüm gün koşabilirsiniz. Artık pili çantada taşımak için uğraşmak yok! Ayrıca, gün boyunca şarjın bitmesi endişesi olmadan, bluetooth ile aktarımteknolojisini kullanmak için yeterli gücü vardır.