İşitme Cihazlarına Uyum ve Gerçekçi Beklentiler

İşitme kaybı ile yaşamaya alışmışsanız, ilk önce bir işitme cihazını kullanmaya başladığınızda duymayı unutmuş olduğunuz bir çok sesi yeniden duyduğunuzu fark edebilir ve bulunduğunuz ortamların çok sesli olduğunu düşünebilirsiniz.

Bulunduğunuz ortamdaki arka plan sesleri olduğundan daha fazlaymış gibi gelebilir. Doğru bir işitme cihazı seçimi ve uygun kontrol süreci ile kısa bir zaman içinde bu arka plan seslerini, diğer normal işiten bireyler kadar işittiğinizi anlayacaksınız.

İşitme cihazınızı iyice test etmek için işitme cihazınızı gün içinde mümkün olduğunca uzun süre kullanın. (mümkün olduğunca ,sabah kalkınca takın gece yatıncaya kadar kulağınızdan çıkarmamaya çalışın .).

İşitme cihazı satın aldığınız merkezdeki uzmanın belirttiği süre sonunda, ilk kontrolünüz için işitme merkezinden randevu alın. İşitme cihazınızı doğru takıp çıkarabildiğiniz den , günlük denetimleri yapabildiğiniz den ve pili değiştirebildiğiniz den emin olun .

Çeşitli durumlarda konuşmayı ne kadar iyi anlayabildiğinizi gözleyin..Size işitme cihazı uygulayan kişiyle bu bilgileri paylaşmaktan tereddüt etmeyin.Çoğu kişi, en uygun modeli bulmak ve doğru şekilde ayarlamak için birden fazla ziyaret gerçekleştirir.

İşitme uzmanınızın sunabileceği işitsel rehabilitasyondan yararlanın. Özellikle işitme kaybınız orta ila ileri dereceli ise, işitme cihazı sesleri güçlendirildiğinde çevrenizde çok farklı sesler olduğunu fark edeceksiniz. İyi bir rehabilitasyon programı, çeşitli arka plan sesleri içerisinde iken , konuşmayı anlayabilmeniz için sizi geliştirecektir.

Buna ek olarak, yeni işitsel bilgilerinize eklemek için görsel ipuçları konusundaki farkındalığı nasıl arttırabileceğinzi söyleyecektir.

Son olarak, işitme cihazı rehabilitasyon programı, işitme kaybının oluşturduğu psikolojik ve sosyal sorunlar ile başa çıkma konusunda size ve ailenize danışmanlık, destek ve tavsiye sunmalıdır.

Gerçekçi Beklentiler

İşitme cihazını satın almadan önce gerçekçi beklentilere sahip olmak önemlidir.

İşitme cihazları şunları yapmanızı sağlar:

– Bir cihaz aracılığı ile yükseltilmeden (amlifikasyon) , duyamayabileceğiniz veya net duyamayabileceğiniz birçok ses duyarsınız . Bu tür seslere örnek olarak yumuşak konuşma, düşük seviyeli çocuk sesleri ve diğer düşük seviyeli sesler verilebilir.(kağıt hışırtısı duvar saatinin sesi vs..)

–  Çeşitli dinleme durumlarında konuşmayı daha net ve daha az çabayla anlayabilirsiniz.

– Normalde yüksek olan seslerin rahatsız edici derecede yüksek olmasını önleyebilir. Ancak yine de normal işiten kişiler için rahatsız edici derecede yüksek sesler , işitme cihazlarını kullananlar için de normal işitenler kadar rahatsız edici olabilir.

– Bazı gürültülü durumlarda konuşmayı daha net anlamanızı sağlayabilir.

İşitme cihazları aşağıdakileri yapmaz:

–  İşitme yeteneklerinizi normale veya önceden var olan seviyelere geri getirip tedavi etmez.

– Arka plandaki gürültüyü filtreler. Bazı işitme cihazları, bazı arka plan gürültülerinin amplifikasyonunu azaltabilir, ancak konuşma bilgileri üzerinde de benzer bir etkiye sahip olabilir.Ancak bununla birlikte,  çoğu zaman gürültülü ortamlarda gelişmiş ses kalitesi ve daha rahat bir dinleme deneyimi sağlar.

Buna ek olarak, işitme cihazları yavaş yavaş (amplifikasyona) seslerin yükseltilmesine unutulan ve var olan seslerin tekrar duyulmasına alıştıkça maksimum performans potansiyelinize ulaşılır. Işitme cihazına alışmak ve maksimum performans potansiyelinize ulaşmak için zamana ihtiyaç duyulacaktır.