İşitme Cihazı Alırken Nelere Dikkat Edilmeli ?

Kendinizle ilgili herhangi bir duruma karar verirken nasıl araştırma yapıyor etraftan fikir alıyorsanız . işitme cihazı alırken de araştırın.

Eğer bir eşya alacaksanız nasıl birden başka satıcıya gidip model ve fiyat araştırması yapıyorsanız, işitme cihazı alırken de bunu yapın.

Mutlaka birden fazla yerden işitme kaybınız için önerilen işitme cihazı ile ilgili bilgi alın işitme cihazı denemesi yapın.

İşitme cihazı denemesi yaparken dikkat edeceğiniz bir kaç püf nokta ise şöyle ; Daha önce duyabildiğiniz sesleri işitme cihazı aracılıyla daha iyi duyduğunuzda gelen sesi tanıya biliyor musunuz ?

Yanınızda mutlaka bir yakınınızla işitme cihazı denemesine gidin.Yakınınızın sesi size, olduğundan çok tiz veya çok kalın geliyor mu ?

Kendi sesiniz biraz tuhaf gelecektir ancak yankı yapmamalıdır gelen diğer seslerde de yankı olmamalıdır. Çevre sesleri (dışarıdan geçen araba ,ayak sesi kağıt hışırtısı klimanın sesi gibi hafif olması gereken sesler vb..) konuşan kişiyi duymanızı engellememelidir.

Testi yapan uzmanla yüz yüze konuşurken işitme cihazının sağladığı performans ile yüz yüze olmadığınızda, örneğin yandan veya arkadan konuştuğunda ki performans arasında büyük farklılık olmamalıdır.

Etrafta kısmi gürültü varken örneğin alışveriş merkezindeki uğultu, yemekhane,kafeterya ortamındaki uğultu gibi bir ses içerisindeyken konuşmaları ne kadar anlıyorsunuz dikkat edin.

KISA SÜREDE NASIL KARAR VERECEKSİNİZ?

40 – 45 dakikalık bir deneme süresinde bu ana noktalar doğru seçim yapmanıza yardımcı olacaktır. Sosyal ihtiyaçlarınızı ,alışkanlıklarınızı sürdürmenize yetecek teknoloji düzeyinde bir cihaz seçmelisiniz

Bunun altında fiyatı uygun diye bir ürün seçerseniz her ortamda mutlu olamayabilirsiniz

Eğer işitme kaybınızın gereksinimlerinin üzerinde bir teknoloji düzeyinde fiyatı yüksek diye bir ürün seçerseniz o zamanda mutlu olamayabilirsiniz.

İşitme cihazınızı yaşadığınız veya kolay ulaşabileceğiniz bir yerden satın almalısınız çünkü zaman içinde periyodik olarak sizin işitme durumunuzun ve işitme cihazınızın kontrolü yapılarak cihazın tekrar ayarlanması gerebilir.

İşitme cihazında uygulama en önemli kısımdır yeterli tecrübe ve uzmanlığa sahip Sağlık Bakanlığından onaylı ruhsatlı İşitme merkezlerinden işitme cihazınızı alın.

Aldığınız işitme cihazının Ulusal bilgi bankasında kaydı olduğundan emin olun kesinlikle çok indirim yapılsa bile faturasız ve garantisiz ürün almayın.Hiç bir hak iddia edemezsiniz. Sağlığınızdan olabilirsiniz.

Ürünü satmak için çeşitli akla zarar indirimler, promosyonlar ve kolaylıklar sağlayan firmalara ve başka firmaları kötüleyerek satış yapmaya çalışan satıcılara dikkat ediniz.

Hastane ve poliklinik önünde bekleyerek kapıdan çıktığınızda yanınıza yanaşan değnekçilere ve sizi götürdükleri firmalara dikkat ediniz kesinlikle hiç bir şekilde cihazınızı almadan evraklarınızı teslim etmeyiniz kapora vermeyiniz.

Alacağınız işitme cihazı sizin destek protezinizdir .Çok uzun süre birlikte olacaksınız Onu alırken dikkatli olursanız kullanırken de mutlu olursunuz.