İşitme cihazı adaptasyonu ve çocuğun konuşma gelişimi takibinin yapılması.

Eğer  işitme  kaybı  olduğu tespit edilen bir bebeğiniz varsa  , öncelikle  üzerinizdeki  şaşkınlık ve üzüntüyü  bir an önce üzerinizden atın .

Çünkü  önünüzde  çocuğunuzun konuşma gelişiminin sağlanabilmesi için kısıtlı ve  çok önemli bir zaman var.

Üzülecek zamanınız yok.  Çocuğunuzun  konuşması , iletişim becerilerini geliştirmesi , duygusal gelişimini sağlayabilmesi için  gereken çok değerli zamanı , üzülerek harcamayın.

İşitme kayıplı çocuklar 0 -2  yaş dönemi  içerisinde  cihazlandırıldıkları ve  özel eğitim ile desteklendikleri taktirde,  yaşıtları gibi bir iletişim becerisine sahip olabiliyorlar .

İlk olarak  en önemli nokta çocuğunuzun  doğru işitme cihazı ile  cihazlandırılması  zaman içinde işitme  durumu  ile ilgili yapılacak test sonuçlarına göre  cihaz ayarlarının  (frekans cevabı ve amplifikasyon düzeyi) güncellenmesi ve takibi .

Yani bu,  cihaz  3 ay aralıklarla   çocuğun gelişimi doğrultusunda takip edilecek demek oluyor . İşitme cihazını alıp  konuşsun diye beklemiyoruz.

Düzenli olarak kontrollerimize gidiyoruz . Peki çocuğunuza hangi işitme cihazını almalıyım ?

Bunun için  mutlaka  eğitim süreci konusunda da bilgili,   işitme cihazı uygulaması ve takibi yapan bir tarafsız klinikten , bu klinikteki  konusunda TECRÜBELİ  bir odyolog tan destek yada fikir almaya bakın.

Bu konuda odyoloji  ile  ilgili KBB hekimleri ve İşitme cihazı konusunda tecrübeli odyometristler den de  bilgi ve destek alabilirsiniz.

Peki  bu klinikleri  nasıl bulacaksınız?

(Pediatrik) Çocuk  işitme cihazları ve eğitimleri konusunda tam teşekküllü  klinikler ülkemizde bazı üniversite hastaneleri ve bazı eğitim araştırma hastaneleri bünyesinde  bulunuyor. Bulunduğunuz  ilde olmasa bile bulunduğunuz  coğrafi  bölgede  mutlaka  bir  bölge eğitim araştırma hastanesi yada üniversite hastanesi bulunuyordur. Ya da yeni doğan  taraması  koordinasyon  hastanesi  bulunuyordur . Çocuğunuz için oralara ulaşmanızı tavsiye ederiz.

Çocuğunuza işitme cihazı takıldı ya sonra;

Öncelikle siz de aile olarak bir aile eğitimine tabi tutulacaksınız .Çocuğunuz belirli periyotlarla takip edilerek, gelişim ve eğitim sürecinde gerekli işitme cihazı ayarlamaları yapılacak.

Gerekirse, okul öncesi ve okul döneminde  çocuğunuza konuşmaları zorlu sınıf ortamı veya gürültülü  ortamlarda kullanılan  işitme cihazıyla birlikte çalışan, FM sistemleri ve yardımcı dinleme sistemleri  tavsiye edilebilir.

Her şey yolunda ise  bu takipler,  aralıkları uzayarak 18  yaşına kadar devam edecek . Çocuğunuzun  normal gelişimi ve normal eğitim sürecinin yanında  özel eğitimde  alması gerekebilir.

18 yaşından sonra da  6  aylık ve yıllık periyotlarla kişinin işitme cihazı ve işitme kaybının takip edilip,  gereken zamanlarda da, gerekli  müdahaleler yapılabilir.

Eğer  bu süreç istenilen düzeyde başarılı olmaz ise ,  vakit kaybetmeden çocuğunuzun  işitme  gelişimini tamamlayabilmesi  ve sözel  iletişim becerileri kazanabilmesi için, uzman hekim  kararı ve odyolog onayı ile  koklearimplant yapılması tavsiye edilebilir.

Son  dönemlerde

ülkemizde oldukça yaygınlaşan bu yöntem sizi korkutmasın oldukça başarılı sonuçların,eğitim ve aile desteği ile alındığını gözlemliyoruz. implant  sonrasında da eğitim ve takip süreci odyolog kontrolünde  devam edecektir.

Çocuğunuzun işitme  cihazının   da  implantının dış parçasıda belirli sürelerle yenilenmesi gerekir.

Çocuğunuz için…

Bilgi için:

0232 421 63 33

0232 464 81 87

0232 463 18 45